Kokkuvõttevõistlus TUUM

TUUM on võistlus, milles saad panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii etteantud tekstist. Sel aastal toimub TUUM 15. ja 16. oktoobril, nii on sul aega tekstiga rahulikult tutvuda ja kokkuvõtet kirjutada.

Osaleda võid üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass või lehetoimetus.

Parimaid ootavad rahalised auhinnad. Esimene auhind on 250 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 125 ja 75 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. Iga osavõtja saab ka väljaprinditava osavõtutunnistuse.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?

  • Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.
  • Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.
  • Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.
  • Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.
  • Hea kokkuvõte on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Teksti ja kokkuvõtte esitamise keskkonna leiad Eesti Keele Instituudi kodulehelt https://www.eki.ee/tuum/. Teksti teeme avalikuks 15. oktoobril kell 7.00. Vastamise tähtaeg on 16. oktoober kell 19.00.

Võistlema on oodatud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Tule ja pane oma teadmised-oskused proovile!

Võistlust korraldavad Eesti Keele Instituut ning Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga.