Kokkuvõttevõistlus TUUM

Kokkuvõttevõistluse TUUM 2021 auhinnad jagatud

Kümnendat korda korraldatud juubeli-TUUM 15. ja 16. oktoobril tõi kokku 177 tööd. Nende seas oli 125 üksikvõistlejat ja 52 võistkonda, kokku rekordilised 271 osalejat.

Esimene auhind: Leena Karin Toots 250 eurot

Teine auhind Eneli Külaots 175 eurot

Kolmas auhind: Ave Albert ja Nele Karolin Teiva 125 eurot

Kolmas auhind ja parima õpilase eriauhind: Jonathan Darvish-Kojori 175 eurot

Eriauhind parimale võistkonnale: 17KAK 100 eurot

 

25 parima hulka jõudsid veel Airika Harrik, Anna-Brigita Topkin, Dea Proode, Iris Eelmaa, Jane Markus, Jüri Liiv, Kadi Aavik, Kadi Kivilo, Katri Elias, Katrinka Josephine Savimägi, Kirke Pütsepp, Madli Rohtla, Maili Vilson, Marge Järvsoo, Miia Isabel Anipai, Pilleriin Puhlov, Piret Kivi, Triin Rahnu, Veiko Belials.

25 parimat saavad kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitava diplomi ja iga osavõtja väljaprinditava osavõtutunnistuse.

Kokkuvõetavaks tekstiks oli tänavu Mihkel Muti essee „Julgus olla erand ehk Grenzsteini varju vastu“.

Auhinnasaajaid on üha raskem valida, sest võrdseid töid on palju. Rõõmu tegi see, et tippude seas oli palju üliõpilasi ja õpilasi. Eraldi tuleb ära märkida Treffneri gümnaasiumi ning Tartu ja Tallinna ülikoolide head esinemist.

Töid hindasid Tiit Hennoste (žürii esimees), Martin Ehala, Külli Habicht ja Jüri Valge.

TUUMA korraldavad Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusel Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Eesti Keele Instituut koostöös Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga.

 

Kokkuvõttevõistluse kutse:

TUUM on võistlus, milles saad panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii etteantud tekstist. Sel aastal toimub TUUM 15. ja 16. oktoobril, nii on sul aega tekstiga rahulikult tutvuda ja kokkuvõtet kirjutada.

Osaleda võid üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass või lehetoimetus.

Parimaid ootavad rahalised auhinnad. Esimene auhind on 250 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 125 ja 75 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. Iga osavõtja saab ka väljaprinditava osavõtutunnistuse.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?

  • Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.
  • Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.
  • Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.
  • Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.
  • Hea kokkuvõte on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Teksti ja kokkuvõtte esitamise keskkonna leiad Eesti Keele Instituudi kodulehelt https://www.eki.ee/tuum/. Teksti teeme avalikuks 15. oktoobril kell 7.00. Vastamise tähtaeg on 16. oktoober kell 19.00.

Võistlema on oodatud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Tule ja pane oma teadmised-oskused proovile!